Czym jest płaszcz lipidowy skóry i dlaczego tak warto o niego dbać?

7 kwi

Z pewnością wiele z Was zetknęło się nie raz z tym określeniem. Nierzadko producenci kosmetyków chwalą się na swoich opakowaniach, że ich produkty nie naruszają bariery ochronnej skóry, czyli właśnie owej warstwy lipidowej. Czym jednak ona właściwie jest i jakie pełni funkcje?

Płaszcz lipidowy, nazywany inaczej warstwą lipidową skóry lub jej naturalną bariera ochronną, to najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, która wraz z innymi buduje organ skóry. Mówiąc ściślej, jest to płacz hydrolipidowy, który swoją nazwę zawdzięcza składającym się na niego składnikom. Jest to oczywiście woda(hydro) oraz tłuszcze (lipidy). Płaszcz hydrolipidowy wytwarza tzw. barierę okluzyjną dla naskórka, która wykazuje działanie ochronne przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz zapobiega parowaniu wody, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Funkcje

  • Przewodzi wszystkim procesom wchłaniania i przenikania substancji do wnętrza skóry – przepuszcza te dobroczynne, a zatrzymuje szkodliwe.
  • Chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: zanieczyszczenia, warunki atmosferyczne, promienie UV.
  • Zapobiega utracie wody dzięki barierze okluzyjnej.
  • Wpływa na elastyczność, miękkość, jędrność skóry.

Zadbaj o swój płaszcz!

Łatwo zauważyć, iż płaszcz hydrolipidowy to niezwykle ważny element w naszym organizmie. To w dużej mierze od niego zależy to, czy będziemy mogli cieszyć się zdrową, zadbaną, sprężystą, miękką i elastyczną skórą oraz czy ochronimy się przed szkodliwymi czynnikami. Należy więc bardzo o niego dbać i wspomóc go w jego pracy. Co więc możemy dla niego zrobić?

  • Koniecznie nawilżaj skórę, gdyż to odbuduje, wzmocni i zregeneruje warstwę lipidową skóry. Wynika to stąd, że woda jest jednym ze składników warstwy lipidowej, zatem jej regularne dostarczanie usprawni pracę bariery ochronnej w postaci płaszcza lipidowego. Dlatego tak istotne jest, aby dobierać dobrą, wysokiej jakości pielęgnację, która o to zadba. Przykładem takiej są produkty Molluscoo z wyciągiem ze śluzu ślimaka. Niezwykle istotne jest, aby kosmetyki zawierały składniki nawilżające i natłuszczające. Wszystko to zawiera np. krem Molluscoo, który w swoim składzie posiada m.in. oleje ze słodkich migdałów, awokado, masła Shea i Canoli oraz kwas hialuronowy.
  • Nie zapominaj o tonizowaniu skóry i przywracaniu jej odpowiedniego pH za pomocą toników. Jest ono niszczone przy każdym oczyszczaniu cery. Tonik do twarzy o fizjologicznym pH skutecznie przywróci skórze odpowiedni odczyn i usprawni pracę płaszcza lipidowego.
  • Ochrona przeciwsłoneczna to absolutny must have. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jeśli chcesz zadbać o warstwę ochronną skóry, musisz bronić ją przed szkodliwym promieniowaniem. Istotne jest, aby robić to nie tylko latem, ale przez cały rok.
  • W miarę możliwości dobrze jest chronić skórę także przed czynnikami pogodowymi, takimi jak: wiatr, mróz czy gorące powietrze.
  • Odżywiaj skórę dodatkowo specjalnymi maseczkami i preparatami. Kosmetyki do zadań specjalnych są jak najbardziej wskazane. Zafunduj swojej cerze raz w tygodniu maseczkę i nie zapominaj o serum. Wszystko to znajdziesz w asortymencie marki Molluscoo.

Wpisy

Filtry przeciwsłoneczne – wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć

Pogoda w Polsce ostatnimi czasy zrobiła się iście letnia i upalna. A jak wiadomo, przy tak silnym słońcu nie możemy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, która jest podstawą pielęgnacji. Promieniowanie słoneczne zawiera w sobie aż trzy różne rodzaje promieniowania,...

Dlaczego śluz Molluscoo jest tak wyjątkowy?

Branża kosmetyczna jest niezwykle szeroka i bogata. Istnieją miliony produktów i tysiące firm na całym świecie, które wytwarzają różnego rodzaju kosmetyki. Molluscoo wyróżnia się na ich tle. Dlaczego? Z powodu firmowego składnika, jakiego używa w produkcji. Zdradzimy...

Jazda na rowerze, czyli przyjemne z pożytecznym!

Za oknem przepiękna, majowa pogoda. Słońce świeci, a wszystko wokół kwitnie. Aż chce się siąść na dwóch kółkach i pojechać w nieznane. Czy w takiej aurze kogokolwiek trzeba namawiać na rowerowe wycieczki? Nie wydaje mi się. Rower to naprawdę cudowny wynalazek. Nie...

Nawilżenie z Molluscoo

Nawilżenie to coś, czego bez wątpienia potrzebuje absolutnie każda skóra. Jedna preferuje je w formie lżejszej, a inna w nieco bogatszej. Każdą z nich bez problemu znajdziesz w asortymencie naszej marki. Nawilżenie z Molluscoo to sama przyjemność. Dlaczego ten etap...

KATEGORIE