Czym jest płaszcz lipidowy skóry i dlaczego tak warto o niego dbać?

7 kwi

Z pewnością wiele z Was zetknęło się nie raz z tym określeniem. Nierzadko producenci kosmetyków chwalą się na swoich opakowaniach, że ich produkty nie naruszają bariery ochronnej skóry, czyli właśnie owej warstwy lipidowej. Czym jednak ona właściwie jest i jakie pełni funkcje?

Płaszcz lipidowy, nazywany inaczej warstwą lipidową skóry lub jej naturalną bariera ochronną, to najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, która wraz z innymi buduje organ skóry. Mówiąc ściślej, jest to płacz hydrolipidowy, który swoją nazwę zawdzięcza składającym się na niego składnikom. Jest to oczywiście woda(hydro) oraz tłuszcze (lipidy). Płaszcz hydrolipidowy wytwarza tzw. barierę okluzyjną dla naskórka, która wykazuje działanie ochronne przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz zapobiega parowaniu wody, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Funkcje

  • Przewodzi wszystkim procesom wchłaniania i przenikania substancji do wnętrza skóry – przepuszcza te dobroczynne, a zatrzymuje szkodliwe.
  • Chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: zanieczyszczenia, warunki atmosferyczne, promienie UV.
  • Zapobiega utracie wody dzięki barierze okluzyjnej.
  • Wpływa na elastyczność, miękkość, jędrność skóry.

Zadbaj o swój płaszcz!

Łatwo zauważyć, iż płaszcz hydrolipidowy to niezwykle ważny element w naszym organizmie. To w dużej mierze od niego zależy to, czy będziemy mogli cieszyć się zdrową, zadbaną, sprężystą, miękką i elastyczną skórą oraz czy ochronimy się przed szkodliwymi czynnikami. Należy więc bardzo o niego dbać i wspomóc go w jego pracy. Co więc możemy dla niego zrobić?

  • Koniecznie nawilżaj skórę, gdyż to odbuduje, wzmocni i zregeneruje warstwę lipidową skóry. Wynika to stąd, że woda jest jednym ze składników warstwy lipidowej, zatem jej regularne dostarczanie usprawni pracę bariery ochronnej w postaci płaszcza lipidowego. Dlatego tak istotne jest, aby dobierać dobrą, wysokiej jakości pielęgnację, która o to zadba. Przykładem takiej są produkty Molluscoo z wyciągiem ze śluzu ślimaka. Niezwykle istotne jest, aby kosmetyki zawierały składniki nawilżające i natłuszczające. Wszystko to zawiera np. krem Molluscoo, który w swoim składzie posiada m.in. oleje ze słodkich migdałów, awokado, masła Shea i Canoli oraz kwas hialuronowy.
  • Nie zapominaj o tonizowaniu skóry i przywracaniu jej odpowiedniego pH za pomocą toników. Jest ono niszczone przy każdym oczyszczaniu cery. Tonik do twarzy o fizjologicznym pH skutecznie przywróci skórze odpowiedni odczyn i usprawni pracę płaszcza lipidowego.
  • Ochrona przeciwsłoneczna to absolutny must have. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jeśli chcesz zadbać o warstwę ochronną skóry, musisz bronić ją przed szkodliwym promieniowaniem. Istotne jest, aby robić to nie tylko latem, ale przez cały rok.
  • W miarę możliwości dobrze jest chronić skórę także przed czynnikami pogodowymi, takimi jak: wiatr, mróz czy gorące powietrze.
  • Odżywiaj skórę dodatkowo specjalnymi maseczkami i preparatami. Kosmetyki do zadań specjalnych są jak najbardziej wskazane. Zafunduj swojej cerze raz w tygodniu maseczkę i nie zapominaj o serum. Wszystko to znajdziesz w asortymencie marki Molluscoo.

Wpisy

Sekrety Piękna: Naturalne składniki, które warto poznać

W dzisiejszych czasach, coraz więcej z nas zwraca uwagę na składniki produktów, których używamy, i zyskuje świadomość, że naturalne składniki to klucz do zdrowej i pięknej skóry. Dziś razem odkryjmy, które naturalne cuda warto widzieć na etykiecie kosmetyków. Olej...

Wakacyjna opalenizna – jak utrzymać ją dłużej?

Wakacje to czas tak wyczekiwanych przez nas urlopów. Odpoczynek, relaks, duża ilość snu i przyjemne aktywności na świeżym powietrzu to coś, czego każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje. Musimy zresetować się i oczyścić umysł, aby móc nadal stawiać czoła wyzwaniom. I...

Wakacyjne niezbędniki

Lato przyszło do nas w tym roku wyjątkowo szybko. Za oknem piękna, słoneczna pogoda, na którą chyba nikt nie może narzekać. Wprawia nas w wakacyjny nastrój i sprawia, że trudno myśleć o czymkolwiek innym niż o wytęsknionym urlopie. I niezależnie od tego, gdzie się...

KATEGORIE