Szkodliwe substancje w kosmetykach

15 kwi

Niestety, nie od dziś wiemy, że nie wszystko, co producenci umieszczają w składach swoich kosmetyków, działa korzystnie na naszą skórę. Dobrze mieć tego świadomość i zapoznać się ze szkodliwymi substancjami. Dziś przedstawiamy Wam małe i dość ogólne ABC niedobrych składników.

Każdy kosmetyk składa się z określonej ilości elementów, które razem nazywamy składem. Na opakowaniu powinniśmy znaleźć jego pełen opis. Reguła wygląda tak, że to, czego w danym kosmetyku jest najwięcej, znajduje się na początku, a czego najmniej – na końcu. Dzięki temu wiemy, co przeważa w określonym produkcie. Może się wydawać, że teoretycznie prawo nie dopuszcza używania substancji szkodliwych. Prawda wygląda jednak tak, że dopuszczone są niewielkie ilości składników, których wpływ na skórę nie jest jeszcze do końca znany lub mogą np. zapychać naszą cerę. A skoro nie znamy ich długofalowych efektów, to może lepiej z nich zrezygnować.

SLS-y (Sodium Lauryl Sulfate)

Syntetyczny i dość agresywny detergent dodawany głównie do szamponów czy żeli pod prysznic. Odpowiada za pienienie się produktu. Może przesuszać skórę i niszczyć jej naturalną barierę ochronną. W skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do świądu, wyprysków czy egzemy. Zaburza wydzielanie naturalnych substancji w skórze i w kontakcie z oczami piecze.

Oleje mineralne

Pojawiają się pod różnymi nazwami. Najpopularniejsze to np.: mineral oil, parafina, olej parafinowy, paraffinum oil, petrolatum, paraffinum liquidum, cera microcristallina, paraffin. Są składnikami pochodzącymi z niczego innego, jak z destylacji ropy naftowej. To mieszaniny płynnych węglowodorów oczyszczonych z wazeliny. Mają zwyczajnie zwiększać objętość składników i nie robią niczego pożytecznego dla skóry. Zalegają na niej i zaburzają jej naturalne procesy. Mogą też powodować wypryski, gdyż wykazują działanie komodogenne.

Silikony (Dimethicone, Dimethiconol Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Lauryl Methicone Copolyol)

Powstają na skutek sztucznego połączenia tlenu i krzemu. Nie mają tak naprawdę żadnych właściwości odżywczych, ale sprawiają, że kosmetyk dobrze się rozprowadza i sprawia złudne wrażenie gładkości. Często stosuje się je w produktach do pielęgnacji włosów, ale także w balsamach czy kremach. Dla organizmu są to substancje obce, których nie potrafi wydalić. Ich długofalowy wpływ na zdrowie nie jest jeszcze znany.

PEG (glikole polietylenowe) i PPG (glikole polipropylenowe)

Sztuczne związki, które odpowiadają za określoną konsystencję. Mogą rozpulchniać skórę, osłabiać barierę, a nawet uszkadzać strukturę skórę, przez co uznaje się je za potencjalnie rakotwórcze.

Parabeny (m.in. methylparaben, ethylparaben, butylparaben)

Są to po prostu konserwanty, które odpowiadają za przedłużenie daty ważności kosmetyków. Są dość mocno alergizujące.

Aluminium

Jeden z głównych składników slużących do zatrzymywania pocenia się. Odkłada się jednak w tkankach, podrażnia układ immunologiczny i może uszkadzać inne układy. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że ma wpływ na powstawanie raka piersi.

Formaldehyd, aldehyd mrówkowy

Spotykany pod nazwą Formalin, Methanal Methyl aldehyde, Methylene oxide, Morbicidacid, Oxymethylene. Istnieją ścisłe regulacje dotyczące ilości dozwolonej do użytku w kosmetyku. W produktach do paznokci jest to 5 procent, a w innych zaledwie 0,2. Jest częstym składnikiem odżywek do paznokci. U jednych działa wyśmienicie, a u innych wręcz przeciwnie – rujnuje płytkę paznokcia. Opary są drażniące. Może powodować wysypkę, uczulenie i stany zapalne. Uważane jest, ze prawdopodobnie jest substancją rakotwórczą.

EDTA

Związek chemiczny, który wpływa na przedłużenie trwałości. Może wywoływać reakcje alergiczne, kaszel, nieżyt spojówek. Wiąże metale, dlatego kosmetyków zawierających ten składnik trzeba unikać podczas terapii lekami zawierającymi żelazo, cynk i miedź.

Jak widać, jest tego sporo. Pamiętajmy, że zdrowie jest znacznie ważniejsze niż wygląd. Zacznijmy zwracać uwagę na etykiety produktów, które na siebie nakładamy. W poszukiwaniu idealnych produktów ze świetnymi, nieszkodliwymi składnikami zachęcamy do wypróbowania produktów Molluscoo, które nie zawierają żadnych zbędnych zapychaczy, silikonów, parabenów czy parafiny. Niestety, w kremach jest to zazwyczaj codzienność.

Wpisy

Filtry przeciwsłoneczne – wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć

Pogoda w Polsce ostatnimi czasy zrobiła się iście letnia i upalna. A jak wiadomo, przy tak silnym słońcu nie możemy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, która jest podstawą pielęgnacji. Promieniowanie słoneczne zawiera w sobie aż trzy różne rodzaje promieniowania,...

Dlaczego śluz Molluscoo jest tak wyjątkowy?

Branża kosmetyczna jest niezwykle szeroka i bogata. Istnieją miliony produktów i tysiące firm na całym świecie, które wytwarzają różnego rodzaju kosmetyki. Molluscoo wyróżnia się na ich tle. Dlaczego? Z powodu firmowego składnika, jakiego używa w produkcji. Zdradzimy...

Jazda na rowerze, czyli przyjemne z pożytecznym!

Za oknem przepiękna, majowa pogoda. Słońce świeci, a wszystko wokół kwitnie. Aż chce się siąść na dwóch kółkach i pojechać w nieznane. Czy w takiej aurze kogokolwiek trzeba namawiać na rowerowe wycieczki? Nie wydaje mi się. Rower to naprawdę cudowny wynalazek. Nie...

Nawilżenie z Molluscoo

Nawilżenie to coś, czego bez wątpienia potrzebuje absolutnie każda skóra. Jedna preferuje je w formie lżejszej, a inna w nieco bogatszej. Każdą z nich bez problemu znajdziesz w asortymencie naszej marki. Nawilżenie z Molluscoo to sama przyjemność. Dlaczego ten etap...

KATEGORIE