Mity dotyczące treningów

15 lip

W świecie sportu, jak w każdym innym, mamy do czynienia z dużą liczbą ekspertów, a każdy z nich ma swoje unikalne rady. Czasami informacji jest tak dużo, że nie wiadomo, w co wierzyć. Wśród najpopularniejszych „faktów” możemy natknąć się też na różnego rodzaju mity dotyczące treningów.

Mity dotyczące treningów to te „złote porady”, które wprowadzają nas w błąd i być może nawet wyrabiają złe nawyki. Jest to szczególnie dezorientujące i zniechęcające, kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Sprawdź, czy nie dajesz się na nie nabrać!

Da się pozbyć tłuszczu z jednej partii ciała

Wciąż nierzadko słyszymy o wspaniałych poradach na temat zgubienia warstwy tłuszczyku z jakiegoś określonego miejsca na ciele. Skuszone tą cudowną perspektywą, katujemy się codziennie brzuszkami, aby zgubić oponkę przed latem. Muszę was niestety zmartwić. Otóż fakty są takie, że nie da się schudnąć tylko z jednej części, bowiem proces gubienia kilogramów dotyczy proporcjonalnie całego ciała. Należy też pamiętać, iż nie każda partia jest tak samo podatna na chudnięcie. Z wielu różnych powodów (hormonów, genów, płci) może okazać się, że dana część po prostu nie chce poddać się naszym zabiegom. Nie zniechęcajmy się i nie rezygnujmy. Pamiętajmy, że ruszamy się przede wszystkim dla zdrowia, a wygląd jest tylko miłym dodatkiem. Nie katujmy się w pogoni za idealną sylwetką, tylko polubmy siebie i prowadźmy odpowiedni tryb życia dla zdrowia i dobrego samopoczucia, a z pewnością figura także będzie znacznie ładniejsza.

Krótki odpoczynek=lepszy efekt

Niestety to także nie jest prawdą, przynajmniej nie zawsze. Swego czasu intensywne treningi, takie jak tabaty czy interwały, zyskały ogromną popularność jako najlepsza recepta na szybkie schudnięcie. Są to ćwiczenia niezwykle instensywne, wyróżniające się zmiennym tempem, w których czas odpoczynku jest bardzo krótki. Należy jednak zauważyć, iż wykonywanie ich bardzo często, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy z ćwiczeniami, może nie być najlepszą opcją. Dlaczego? Ponieważ dla osób początkujących odpoczynek między seriami jest ważny, gdyż pozwala ćwiczyć skuteczniej, intensywniej i, co ważne, bez ryzyka kontuzji. Tego typu treningi nie są więc najlepszym sposobem na codzienny ruch.

Ćwiczenia z ciężarami gwarantują sylwetkę kulturysty

Nadal wiele kobiet nie uznaje tzw. treningów z obciążeniem, ponieważ obawiają się, że po jakimś czasie ich sylwetka będzie wyglądała bardziej muskularnie i wręcz męsko. Obalamy także i ten mit, ponieważ absolutnie tak się nie dzieje. Ćwiczenia z ciężarami pozwalają na lepsze rezultaty i piękne wyrzeźbienie figury. Jednak aby uzyskać sylwetkę kulturysty potrzeba lat pracy, ogromnego rygoru i dyscypliny.

Zakwasy muszą być

Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że zakwasy oznaczają, iż trening był mocny i skuteczny. Okazuje się, że to także nieco dyskusyjna kwestia. Zakwasy to nic innego jak mikro urazy mięśni z powodu zbyt silnego wysiłku. Normalnym jest, że pojawiają się na początku, kiedy dopiero przyzwyczajamy ciało do intensywniejszej pracy. Jeśli jednak z czasem zakwasy nie ustępują, to bardzo prawdopodobne jest, że coś robisz nie tak.

Ćwiczenia niszczą stawy

Być może także i z takim stwierdzeniem się spotkaliście. Dotyczy to chociażby przysiadów czy ćwiczeń z obciążeniem. Prawda jednak jest taka, że prawidłowo wykonywane treningi nie obciążają stawów, a wręcz je wzmacniają. Dla przykładu odpowiednio robione przysiady wzmacniają mięśnie stabilizujące umiejscowione wokół stawów kolanowych, chroniąc nas przed kontuzjami. Uczeni z Uniwersytetu Stanforda dowiedli też, że u osób regularnie biegających rzadziej stwierdzano zapalenie stawów niż u stroniących od joggingu.

Zapraszamy na naszą stronę www.molluscoo.pl, aby zapoznać się z ofertą luksusowych kosmetyków do pielęgnacji z wyciągiem ze śluzu ślimaka.

Wpisy

Sekrety Piękna: Naturalne składniki, które warto poznać

W dzisiejszych czasach, coraz więcej z nas zwraca uwagę na składniki produktów, których używamy, i zyskuje świadomość, że naturalne składniki to klucz do zdrowej i pięknej skóry. Dziś razem odkryjmy, które naturalne cuda warto widzieć na etykiecie kosmetyków. Olej...

Wakacyjna opalenizna – jak utrzymać ją dłużej?

Wakacje to czas tak wyczekiwanych przez nas urlopów. Odpoczynek, relaks, duża ilość snu i przyjemne aktywności na świeżym powietrzu to coś, czego każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje. Musimy zresetować się i oczyścić umysł, aby móc nadal stawiać czoła wyzwaniom. I...

Wakacyjne niezbędniki

Lato przyszło do nas w tym roku wyjątkowo szybko. Za oknem piękna, słoneczna pogoda, na którą chyba nikt nie może narzekać. Wprawia nas w wakacyjny nastrój i sprawia, że trudno myśleć o czymkolwiek innym niż o wytęsknionym urlopie. I niezależnie od tego, gdzie się...

KATEGORIE