Aloes to niebywała roślina, która posiada niezwykłe właściwości. Przechowuje w sobie wodę, dzięki czemu jest w stanie przeżyć nawet kilka lat w ekstremalnych warunkach bez nawodnienia. Oprócz tego uwielbia ciepło i słońce. Sam Krzysztof Kolumb nazywał aloes „lekarzem w doniczce” i pilnował, aby jego statek zawsze był w niego zaopatrzony, gdyż ma tak wiele zastosowań. Japończycy natomiast traktują aloes jako królewską roślinę i eliksir zapewniający urodę oraz młodość.
Na aloesie ludzie poznali się wieki temu. Już w starożytności traktowano go jako lek, świętą roślinę i eliksir piękności dla egipskich królowych. Nieco później rozpoczęto stosowanie go jako opatrunku na rany. Aloes ma nie tylko właściwości odżywcze, ale także zdrowotne. Kiedyś używano go w dolegliwościach żołądkowych, zapaleniu skóry itd. Dziś także jest elementem tradycyjnej medycyny np. krajów Ameryki Środkowej czy Chin. Aloes ma aż 400 różnych odmian. W składzie znajdziemy go najczęściej pod nazwami takimi jak: Aloe vera, Aloe barbadensis, Aloe vulgaris.
Każdy z nas może hodować tę roślinę, gdyż jest ona sukulentem, a, co za tym idzie, nie jest wymagająca. Nie potrzebuje wielkiej pielęgnacji, a nawet nic jej się nie stanie, kiedy przez jakiś czas zapomnimy ją podlewać. Za to jej właściwości zupełnie odwrotnie do wymagań – są ogromne i bardzo pozytywne.
Co sprawia, że aloes to tak wyjątkowa roślina? Oto lista jego dobroczynnych składników:
- Zawiera ponad 200 aktywnych substancji, w tym witaminy, aminokwasy, minerały, enzymy, polisacharydy
- Posiada bogatą kompozycję związków i substancji, które wzajemnie się uzupełniają i wzmacniają swoje działanie
- W liściach znajduje się 18 z 22 aminokwasów występujących w ludzkim organizmie, a wśród nich 7 z 8 aminokwasów egzogennych, których organizm nie może wytworzyć sam, a które są konieczne do prawidłowej produkcji białka
To jedna z najbardziej wszechstronnych roślin na świecie, której mało co dorównuje działaniem. Zarówno jej miąższ, sok, jak i żel posiadają cudowne właściwości.
Nawilżanie i łagodzenie
Dwa podstawowe zastosowania aloesu to nawilżanie oraz łagodzenie podrażnień. Dzięki zawartości polisacharydów, które chłoną i utrzymują wilgoć, potrafi utworzyć w skórze coś na kształt wodoodpornego płaszcza. Aloes szybko wnika w głębokie warstwy skóry i na długo utrzymuje nawilżenie. Dostarcza także antyoksydantów, walczących z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za starzenie się skóry, i zawiera naturalne filtry chroniące skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Poprzez zawartość enzymów przyspieszających regenerację naskórka oraz aloektynę, która działa przeciwzapalnie, świetnie sprawdza się u cer wrażliwych i trądzikowych. Aloes pomaga utrzymać na naszej skórze kwaśny odczyn, dzięki czemu jest ona odporniejsza, a także szybciej się goi. Ma też działanie antyseptyczne, łagodzi ból, obrzęk i swędzenie.
Teraz wyraźnie widać, dlaczego od wieków ludzie uważali aloes za wręcz magiczną roślinę. Jej szerokie spektrum działania i wspaniałe właściwości nie pozostawiają złudzeń, że jest niezwykła. Obok wyciągu ze śluzu ślimaka, który znajdziemy w kosmetykach Molluscoo, to jeden z lepszych składników, jaki możemy podarować swojej skórze.