Trądzik dorosłych

1 lip

Trądzik do niedawna kojarzył nam się z wypryskami u nastolatków spowodowanymi dojrzewaniem i wynikającą z tego burzą hormonów. Coraz częściej jednak pojawia się trądzik dorosłych, który może mieć już inny przebieg i sposoby leczenia.

Trądzik uznajemy dziś już za chorobę cywilizacyjną. Zmaga się z nim ogromny odsetek osób. Co ciekawe, nie są to już tylko młodzi, bowiem zwiększa się ilość starszych, którzy mają tzw. trądzik dorosłych. Co robić w takiej sytuacji i jak walczyć z problemem?

Czym różni się trądzik młodzieńczy od trądziku dorosłych?

U dorosłych zmiany skórne mają nieco inną charakterystykę niż u młodzieży. W okresie nastoletnim hormony buzują, skóra wariuje, wydziela duże ilości łoju, które zazwyczaj prowadzą do powstawania krost. Obszary zanieczyszczone to zazwyczaj tzw. strefa T, czyli czoło, nos i broda. Trądzik dorosłych natomiast zazwyczaj objawia się w okolicy policzków, żuchwy, a nawet szyi czy dekoltu. Może być on trwały, co znaczy, że jest kontynuacją trądziku młodzieńczego, albo późny. Druga opcja to wystąpienie niedoskonałości u osób, które w okresie nastoletnim mogły pochwalić się piękną cerą. Trądzik zazwyczaj wywołują bakterie Propionibacterium acnes, które występują naturalnie na skórze, ale w nadmiarze prowadzą do powstawania niedoskonałości. Przyczyn może być mnóstwo. Stres, zła dieta, nieuregulowane hormony, nieodpowiednia pielęgnacja albo podłoże genetyczne.

Czym jest trądzik?

Trądzik to przewlekła zapalna choroba jednostek włosowo-łojowych, dlatego na samym początku powinniśmy przystąpić do zdiagnozowania przyczyny, choć zaznaczam od razu, że jest to dość problematyczna sprawa. Wszystko z powodu tego, iż trądzik może mieć dziesiątki przyczyn, a u każdego przebieg choroby jest bardzo indywidualny. Należy z pewnością udać się do dermatologa, a w razie potrzeby także do endokrynologa czy ginekologa. Lekarze powinni zlokalizować problem i zająć się jego leczeniem. A co ty sama możesz zrobić?

Co z pielęgnacją?

Postawmy sprawę jasno – pielęgnacją nie da się wyleczyć silnego trądziku, jednak z pewnością można wspomóc walkę albo jej zaszkodzić. Ważne jest oczyszczanie cery, ale wcale nie, wbrew fałszywym opiniom, nadmierne i agresywne. Wręcz przeciwnie – powinno być delikatne, ale skuteczne. Nie zapominaj o toniku i nawilżeniu w postaci lekkiego, ale dogłębnie działającego produktu. Postaw też na skoncentrowane działanie w formie np. ser przeciwtrądzikowych z kwasem salicylowym, niacynamidem czy cynkiem i peelingów chemicznych. Zwracaj uwagę na składy kosmetyków i unikaj substancji komodogennych, czyli zapychających, takich jak parafina, lanolina itp. W pielęgnacji cery trądzikowej świetnie sprawdzi się serum Molluscoo z wyciągiem ze śluzu ślimaka, które jest lekkie, ale bogate w działanie. Produkt nawilży cerę, nie obciążając i nie zapychając jej, a skoncentrowany wyciąg ze śluzu zadziała przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Dbaj też o zdrowy styl życia, zbilansowaną dietę i psychiczną higienę. Postaraj się ograniczyć stres, nie zadręczaj się rzeczami, na które nie masz wpływu i absolutnie nie zapominaj o odpoczynku i relaksie.

Wpisy

Sekrety Piękna: Naturalne składniki, które warto poznać

W dzisiejszych czasach, coraz więcej z nas zwraca uwagę na składniki produktów, których używamy, i zyskuje świadomość, że naturalne składniki to klucz do zdrowej i pięknej skóry. Dziś razem odkryjmy, które naturalne cuda warto widzieć na etykiecie kosmetyków. Olej...

Wakacyjna opalenizna – jak utrzymać ją dłużej?

Wakacje to czas tak wyczekiwanych przez nas urlopów. Odpoczynek, relaks, duża ilość snu i przyjemne aktywności na świeżym powietrzu to coś, czego każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje. Musimy zresetować się i oczyścić umysł, aby móc nadal stawiać czoła wyzwaniom. I...

Wakacyjne niezbędniki

Lato przyszło do nas w tym roku wyjątkowo szybko. Za oknem piękna, słoneczna pogoda, na którą chyba nikt nie może narzekać. Wprawia nas w wakacyjny nastrój i sprawia, że trudno myśleć o czymkolwiek innym niż o wytęsknionym urlopie. I niezależnie od tego, gdzie się...

KATEGORIE