Suchy łupież – jak go zwalczyć?

Suchy łupież to nieco wstydliwa i uporczywa przypadłość, która dotyka nawet kilka milionów mieszkańców naszego kraju. Mimo iż niegroźna, skutecznie uprzykrza nam życie i wpędza w kompleksy. Sprawdź, jak poradzić sobie z takim problemem!

Czym jest suchy łupież?

Suchy łupież to nic innego jak łuszczący się naskórek na głowie, który opada w postaci małych, białych płatków. Są one szczególnie widoczne na ciemnych ubraniach i sprawiają, że czujemy się niekomfortowo. Łupieżowi często towarzyszy swędzenie skóry głowy i łojotok. Powodują go drożdżopodobne grzyby Malassezia (Pityrosporum ovale), które zazwyczaj są obecne na powierzchni skóry i nie powodują problemów, jednak, w przypadku namnożenia, objawiają się łupieżem. Częściej dotyka on osoby w młodym wieku, a rzadziej te starsze.

Jakie są przyczyny?

Przyczyn takiego zjawiska może być wiele. Do najczęstszych należą:

  • przesuszona skóra
  • niedostateczna higiena
  • alergia
  • choroby skóry głowy
  • zaburzenia hormonalne
  • nadmierny stres
  • nieodpowiednia dieta

Jak temu zaradzić?

Z suchym łupieżem zazwyczaj jesteśmy w stanie poradzić sobie samemu. Jedną ze skuteczniejszych metod jest zakup specjalistycznych szamponów przeciwłupieżowych z apteki, które działają przeciwgrzybiczo i niwelują problem. Przedtem możesz jednak spróbować kilku domowych metod. Do najskuteczniejszych należą: peeling głowy, wcierka z soku z cytryny, kompres z ciepłej oliwy z oliwek, olejek herbaciany, płukanka z octu jabłkowego czy pokrzywy oraz olej rycynowy. Co ciekawe, dobrym sposobem może okazać się też kompres z serum Molluscoo z wyciągiem ze śluzu ślimaka. Wszystko dzięki zawartości naturalnych antybiotyków, kompleksu nawilżającego, kojącego i regenerującego.

Pielęgnacja też ma znaczenie

Pamiętajcie również, aby szczególną uwagę przyłożyć do pielęgnacji. Należy myć często włosy przy użyciu letniej wody. Starać się ich nie szarpać ani nie drapać, a także ograniczyć modelowanie i suszenie. Włosom z łupieżem nie służą też produkty do stylizacji, agresywna koloryzacja i nakrycia głowy. Dobrze za to sprawdzają się masaże skóry głowy, zdrowa dieta, bogata w witaminy i mikro oraz makroelementy, a także unikanie stresu. Nie zapominaj też o regularnym czyszczeniu akcesoriów do czesania.