Farbowane włosy – jak utrzymać kolor na dłużej?

W dzisiejszych czasach znakomita większość z nas miała kiedykolwiek farbowane włosy. Niektóre panie decydują się na nie ze względu na pojawiającą się siwiznę, natomiast inne po prostu nie przepadają za swoim naturalnym kolorem lub też lubią zmiany w swoim wyglądzie. Jaki by jednak nie był powód koloryzacji, to z pewnością wszystkim nam zależy, aby kolor został z nami jak najdłużej. No chyba, że jest to nieudany eksperyment, ale to już temat na inny wpis. ;)

Zacznij od szamponu

Kluczem do utrzymania koloru jest ich dobra pielęgnacja, gdyż zniszczone włosy trudniej utrzymują odcień. Farbowane włosy wymagają czasu i uwagi. Powinniśmy przywiązywać ją już do pierwszego kroku, jakim jest mycie. Dobrze jest sięgać po szampony stricte przeznaczone do farbowanych włosów. Takie produkty pozwolą utrzymać wymarzony kolor w lepszej kondycji na dłużej. Wszystko dzięki obecności substancji nawilżających, wygładzających i chroniących kolor. Ważne jest, aby myć włosy jak najrzadziej, oczywiście kierując się jednak potrzebą. Używaj letniej, a na końcu nawet zimnej wody zamiast ciepłej. Jedynie taka domknie łuski włosa. Nie przesadzaj z płukaniem, suszarką i innymi urządzeniami, które niszczą włosy.

Odżywianie i regeneracja przede wszystkim

O farbowane włosy trzeba dobrze dbać, np. używając odżywki i maski przeznaczone do włosów farbowanych i zniszczonych. Niestety, ale faktem jest, że farby nie mają dobrego wpływu na kondycję włosa. Osłabiają go, niszczą i matowią, co nie sprzyja utrzymaniu koloru. Dlatego też trzeba jeszcze większą uwagę skupić na ich pielęgnacji. Tak jak po umyciu twarzy smarujemy ją kremem (np. znakomitym produktem z wyciągiem ze śluzu ślimaka marki Molluscoo), tak po każdym myciu włosów powinnyśmy użyć odżywki. Szukaj w składzie witamin, aminokwasów i wyciągów z ziół. Przydatne okazują się być też silikony, które tworzą barierę przed niekorzystnymi czynnikami. Możesz poczytać też o metodzie OMO. Raz na tydzień dobrze jest nałożyć skoncentrowaną maskę zawierająca substancje odbudowujące, takie jak proteiny czy keratyna.

Ochrona – ważna rzecz

Zniszczone włosy są podatne na uszkodzenia. Dlatego też należy chronić je głównie przed wysoką temperaturą. Jeśli musisz używać sprzętów do stylizacji, to zaaplikuj kosmetyk termoochronny. Pamiętaj też o produktach z filtrem UV, kiedy wychodzisz na słońce.