Fakty i mity na temat picia wody

7 paź

Picie wody to temat niezwykle popularny i głośny. W związku z wciąż rosnącą tendencją na odwracanie się w kierunku zdrowego stylu życia, także i temat nawadniania jest często poruszany. Niejednokrotnie słyszymy wiele informacji, niekiedy sprzecznych, i nie wiemy już, co jest prawdą, a co mitem. Czasem okazuje się, że zasady, w które wierzyliśmy, nie mają racji bytu. Dziś więc rozprawimy się z najpopularniejszymi mitami i potwierdzimy fakty.

Mity

Każdy powinien wypijać 2,5 l wody dziennie – nie jest to prawdą, gdyż nie istnieje jedna uniwersalna wartość. Wszystko zależy od płci, wieku, kondycji i stylu życia. Co ważniejsze jednak, ta liczba oznacza nie tylko czystą wodę, ale ogólnie płyny, w które wliczają się np. zupy czy soki.

Picie wody zapobiegnie przesuszeniu skóry – taka woda ma niewielki wpływ na to, gdyż nie jest w stanie dotrzeć do wierzchniej warstwy skóry. O nawilżenie skóry musimy zadbać dobrymi preparatami, jak np. te firmy Molluscoo z wyciągiem ze śluzu ślimaka.

Picie wody w nocy przyśpiesza metabolizm – woda nie ma wpływu na procesy metaboliczne. Sprawi jedynie, że będziemy musieli częściej chodzić do toalety i zakłócać nasz sen.

Woda w butelkach ma większą ilość minerałów – napis na etykiecie butelki „woda mineralna” wcale nie oznacza, że dana woda jest źródłem minerałów. Tego typu etykiety często wprowadzają ludzi w błąd. Pamiętaj, że prawdziwa naturalna woda mineralna powinna zwierać 1000 mg (1 g) minerałów w 1 litrze. Wody o niższej mineralizacji są wodami źródlanymi.

Fakty

Zbyt mała ilość wody wpływa na samopoczucie – jak najbardziej tak. Woda jest podstawowym „składnikiem” naszego organizmu, jest niezbędna w wielu procesach. Kiedy jest jej za mało, organizm nie funkcjonuje jak należy. Możesz czuć się osłabiony, mieć bóle głowy oraz zawroty.

Woda pomaga przy diecie – wypełnia żołądek, na długi czas dając uczucie sytości, a w związku z tym tracisz apetyt na podjadanie niezdrowych przekąsek.

Woda wypłukuje toksyny – sama woda nie oczyszcza organizmu, jednak usprawnia pracę nerek, które to przyczyniają się do wydalania toksyn. Kiedy nie ma jej wystarczająco, nerki nie pracują dobrze, a w naszym ciele zalegają odpady metaboliczne.

Woda jest absolutną podstawą w życiu człowieka. Najważniejsza jest ta, którą pijemy i która pozwala na odpowiednią oraz prawidłową pracę organizmu. Nie zapominajmy o niej w codziennej diecie.

Wpisy

Sekrety Piękna: Naturalne składniki, które warto poznać

W dzisiejszych czasach, coraz więcej z nas zwraca uwagę na składniki produktów, których używamy, i zyskuje świadomość, że naturalne składniki to klucz do zdrowej i pięknej skóry. Dziś razem odkryjmy, które naturalne cuda warto widzieć na etykiecie kosmetyków. Olej...

Wakacyjna opalenizna – jak utrzymać ją dłużej?

Wakacje to czas tak wyczekiwanych przez nas urlopów. Odpoczynek, relaks, duża ilość snu i przyjemne aktywności na świeżym powietrzu to coś, czego każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje. Musimy zresetować się i oczyścić umysł, aby móc nadal stawiać czoła wyzwaniom. I...

Wakacyjne niezbędniki

Lato przyszło do nas w tym roku wyjątkowo szybko. Za oknem piękna, słoneczna pogoda, na którą chyba nikt nie może narzekać. Wprawia nas w wakacyjny nastrój i sprawia, że trudno myśleć o czymkolwiek innym niż o wytęsknionym urlopie. I niezależnie od tego, gdzie się...

KATEGORIE