Najbardziej uzależniające produkty spożywcze – na to musisz uważać!

15 lipiec

W dzisiejszych czasach wiemy już, że możemy uzależnić się od niemalże wszystkiego. Odsetek osób uzależnionych niestety jest bardzo wysoki. Wiele nałogów wiąże się z żywnością.

Kiedy mówimy o nałogach spożywczych, najczęściej mamy na myśli różnego rodzaju używki. Głównymi są alkohol, narkotyki oraz kawa. Naukowcy jednak coraz częściej wspominają o tym, że można być uzależnionym od różnych pokarmów. Mówi się o tym, że takie działanie wykazują produkty o dużej zawartości cukru, a także fast foody i niezdrowa żywność, która obfituje w niekorzystne dla naszego zdrowia tłuszcze trans.

Jakiś czas temu na łamach czasopisma naukowego „Plos One” opublikowano wyniki testów dr Nicole Aveny z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku. Wynika z nich, że jedzenie niektórych produktów spożywczych wywołuje w naszym mózgu reakcje podobne do tych, jakie zachodzą u osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków. W badaniu wzięło udział 504 uczestników. Ich zadaniem było wskazanie produktów, po które sięgają, kiedy mają zły nastrój, a także w przypadku których najczęściej występuje dyskomfort związany z przejedzeniem. Na podstawie wyniku badań doktor Aveny stworzyła siedmiostopniową skalę produktów uzależniających w największym i najmniejszym stopniu.

Produkty najbardziej uzależniające

Wśród nich najwyższe miejsca zajęły takie produkty, jak: pizza, chipsy, czekolada, ciastka oraz lody. Nietrudno zauważyć, że są to pokarmy bardzo mocno przetworzone, które mają wysoki poziom tłuszczów oraz węglowodanów. Produkty te charakteryzują się również wysokim indeksem glikemicznym, co sprawia, że zjedzenie ich nawet w niewielkiej ilości znacząco podwyższa poziom cukru w organizmie.

Produkty najmniej uzależniające

Wyróżniono w tej kategorii głównie warzywa, takie jak: ogórek, marchewka, fasola, jabłko, oraz brązowy ryż. Tutaj już znajdziemy żywność naturalną, niskoprzetworzoną oraz z małą zawartością cukru czy tłuszczów.

Świetnie jest mieć świadomość w takim temacie i wystrzegać się niezdrowych produktów, które dodatkowo nas uzależniają. Być może są one smaczne i kusi nas, aby po nie sięgnąć, ale czy naprawdę warto? Dobrze jest móc kontrolować to, co jemy i starać się odżywiać świadomie. Pamiętajmy, że zdrowa dieta jest nie tylko gwarantem dobrej kondycji fizycznej, ale także wyglądu. Nie wystarczy pielęgnacja, nawet tak dobrej jakości jak produkty Molluscoo. Nasza prezencja zaczyna się od diety, ponieważ nie bez powodu mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. I tak też właśnie jest.

Wpisy

Maseczki do twarzy – SOS dla Twojej skóry

Niemal każda z nas ma swoją ulubioną, sprawdzoną pielęgnację, z której na co dzień korzysta. Jest dostosowana do naszych potrzeb, wymagań oraz typu skóry. Czasem jednak potrzebujemy takiej specjalnej broni, cięższej artylerii do walki z konkretnymi problemami. Należą...

Najlepszy krem pod makijaż, czyli jaki?

Na trwały makijaż składa się wiele czynników. Istotne oczywiście są produkty, jakich użyjemy. Znaczenie ma technika. No i nie można pominąć także jakże dużego wpływu pielęgnacji. Dziś o tym ostatnim, a konkretnie o tym, jaki jest najlepszy krem pod makijaż. Cała...

Naturalne kosmetyki ze śluzem ślimaka – dlaczego warto?

Przyszły do nas z Azji i robią furorę w pielęgnacji. Wszystko ze względu na swoje działanie. Co takiego mają w sobie te produkty, że pokochały je kobiety na całym świecie? Składnik ten jest dobrze znany ludzkości już od starożytności, kiedy to służył w celach...

Największy trend lata? Zawsze zdrowa, promienna skóra!!

Moda nieustannie ulega zmianie. I choć pewne schematy powtarzają się na przestrzeni czasów, to aktualne trendy co chwilę się zmieniają. Podobnie jest z letnim lookiem. Co roku królują inne dodatki, ubrania, style i makijażowe inspiracje. Jednak jest coś, co nigdy nie...

KATEGORIE