Wypadanie włosów – skąd się bierze i jak temu zaradzić?

29 mar

Takie problemy często pojawiają się z wiekiem. Nierzadko jednak zdarza się, że i młodzi borykają się z nadmiernym wypadaniem włosów. Przyczyn może być wiele. Niektórym z nich można zaradzić.

Oczywiście, wypadanie włosów jest zupełnie normalne do pewnego stopnia. Na całym ciele mamy ich aż około 2 miliony, z czego mniej więcej 150 tysięcy przypada na głowę. Niektórzy potrafią ich mieć nawet 400 000, kiedy obok głównego włosa wyrastają mniejsze. To jednak nie chroni ich przed problemem wypadania. Z pewnością sama zauważysz, kiedy ta ilość będzie przekraczała normę. Kiedy włosy zaczną ci się przerzedzać, po myciu będzie ich bardzo dużo w wannie albo wiele z nich zaczniesz zauważać w domu i na swoich ubraniach, to może być to sygnał alarmowy. Skąd bierze się taki problem i jak mu zaradzić?

Hormony

Bardzo często zaburzenia hormonalne objawiają się wypadaniem dużej ilości włosów. Mogą być to takie choroby, jak niedoczynność tarczycy, Hashimoto czy choroba Cushinga. Po uregulowaniu poziomu hormonów sytuacja powinna wrócić do normy. Czasem takie nagłe wypadanie włosów może być zwykłą fizjologią. Niektóre kobiety reagują tak na spadek estrogenu po porodzie bądź w czasie menopauzy. Bez obaw, takie włosy powinny odrosnąć.

Geny

Niestety, jest to najczęściej spotykana przyczyna, z którą niewiele możemy zrobić. To uwarunkowany genetycznie zanik mieszków włosowych. U niektórych mężczyzn zaczyna się już we wczesnej młodości, kiedy tworzą się zakola bądź znikają włosy z czubka głowy. Kobietom z wiekiem także w tych miejscach włosy mogą po prostu rzednąć.

Choroby

Stan naszych włosów jak i cery często wskazuje na ogólną kondycję organizmu. Daje on nam znak, że coś jest nie tak. Mogą być to choroby skóry, jak grzybica czy łojotok, ale też te wewnętrzne. Dwie pierwsze są uciążliwe, ale nie niszczą na stałe mieszków włosowych. Łojotok jest skutkiem genetyki, problemów z hormonami, okresu dojrzewania czy przekwitania. Typową chorobą odznaczającą się łysieniem jest tzw. łysienie plackowate. To schorzenie autoimmunologiczne: własny układ odpornościowy chorego atakuje skórę głowy, na której tworzą się łyse placki. Można je leczyć, choć niekiedy samo ustępuje. Stres, zwykła grypa czy operacja także mogą powodować wypadanie włosów, jednak później powinny wrócić do dawnej kondycji.

Leki

Czasem jest to skutek uboczny brania określonych leków. Nie chodzi tylko o chemioterapię, ale także o przyjmowanie w wysokich dawkach lekarstw na zapalenie stawów, depresję, artretyzm, nadciśnienie.

Pielęgnacja

Wypadanie może być reakcją alergiczną na jakiś składnik w naszych kosmetykach. Może być także spowodowane nadmierną stylizacją czy farbowaniem, a nawet zbyt częstym związywaniem ich w ciasne fryzury.

Dieta

Zbyt szybka utrata wagi czy anemia prowadzi do wypadania włosów. Często ma to związek z przejściem na dietę rośliną bądź zaburzeniami odżywiania.

To większość przyczyn, które są odpowiedzialne za wypadanie włosów. Trzeba zlokalizować ją i, jeśli to możliwe, zniwelować problem. Tak, jak dbamy o nasza skórę, stosując dobrej jakości kremy (czego przykładem są produkty Molluscoo z wyciągiem ze śluzu ślimaka), tak powinniśmy zatroszczyć się też dobrze o nasze włosy, jeśli chcemy cieszyć się ich dobrą kondycją.

Wpisy

Filtry przeciwsłoneczne – wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć

Pogoda w Polsce ostatnimi czasy zrobiła się iście letnia i upalna. A jak wiadomo, przy tak silnym słońcu nie możemy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, która jest podstawą pielęgnacji. Promieniowanie słoneczne zawiera w sobie aż trzy różne rodzaje promieniowania,...

Dlaczego śluz Molluscoo jest tak wyjątkowy?

Branża kosmetyczna jest niezwykle szeroka i bogata. Istnieją miliony produktów i tysiące firm na całym świecie, które wytwarzają różnego rodzaju kosmetyki. Molluscoo wyróżnia się na ich tle. Dlaczego? Z powodu firmowego składnika, jakiego używa w produkcji. Zdradzimy...

Jazda na rowerze, czyli przyjemne z pożytecznym!

Za oknem przepiękna, majowa pogoda. Słońce świeci, a wszystko wokół kwitnie. Aż chce się siąść na dwóch kółkach i pojechać w nieznane. Czy w takiej aurze kogokolwiek trzeba namawiać na rowerowe wycieczki? Nie wydaje mi się. Rower to naprawdę cudowny wynalazek. Nie...

Nawilżenie z Molluscoo

Nawilżenie to coś, czego bez wątpienia potrzebuje absolutnie każda skóra. Jedna preferuje je w formie lżejszej, a inna w nieco bogatszej. Każdą z nich bez problemu znajdziesz w asortymencie naszej marki. Nawilżenie z Molluscoo to sama przyjemność. Dlaczego ten etap...

KATEGORIE