Wpływ twardej wody na kondycję skóry i włosów

19 maj

Z pewnością wiele z Was niestety ma na co dzień styczność z twardą wodą. Wszystko dlatego, iż w większości polskich gospodarstw domowych mamy z nią do czynienia. Okazuje się, że jest ona negatywna w skutkach nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla wyglądu.

Twarda woda najczęściej objawia się trudnymi do usunięcia osadami kamiennymi. Niszczą one nasze instalacje i sprzęty. Niestety – nie tylko je.

Skutki dla skóry

Taka woda ma negatywny wpływ na naszą skórę. Wszystko z powodu zawartych w niej minerałów, które sprawiają, iż staje się sucha, napięta, szorstka i podrażniona. Oprócz tego taka woda utrudnia rozpuszczanie się preparatów myjących, co komplikuje ich zmywanie i zmniejsza skuteczność. Niewłaściwie spłukane ze środków myjących pory skórne zatykają się. Może to prowadzić do powstawania wyprysków i trądziku. Pozostałości po niespłukanych kosmetykach mogą również powodować swędzenie skóry i prowadzić do reakcji alergicznych, a nawet nasilać dolegliwości związane z egzemą. Dzieje się tak, ponieważ twarda woda ma wysoką zasadowość, pH skóry jest natomiast kwaśne. Kontakt skóry z twardą wodą powoduje zatem podwyższenie jej pH w kierunku zasadowego, w wyniku czego zostają zaburzone naturalne ochronne funkcje skóry. Badania wykazały, że twarda woda, czyli z wysoką zawartością jonów wapnia i magnezu, uszkadza barierę ochronną skóry i sprzyja wystąpieniu stanów zapalnych.

Skutki dla włosów

Twarda woda powoduje także nieprzyjemne skutki dla naszych włosów. Sprawia, że tracą blask, a ich struktura staje się chropowata. W wyniku tego są nieprzyjemne w dotyku, trudne do rozczesania. Dzieje się tak znów z powodu nadmiernej ilości minerałów, które niwelują naturalne olejki występujące we włosach. Twarda woda przyczynia się także do szybszego wypłukiwania koloru z farbowanych włosów, łupieżu oraz nawet wypadania włosów. Zmniejsza pienienie się kosmetyków i utrudnia ich zmywanie.

Rozwiązanie

Taka woda to…twardy orzech do zgryzienia. Wszystko dlatego, iż nie mamy zbyt wielkiego wpływu na to, jaką wodę dostarczają do naszych kranów. Jednak istnieją specjalne urządzenia do zamontowania na centralnym ujęciu wody, które usuwają jony wapnia i magnezu, oraz, co za tym idzie, zmiękczają naszą wodę. Pamiętajmy też, że przy twardej wodzie powinniśmy zdwojoną uwagę skierować w stronę pielęgnacji skóry i włosów. Dobrej jakości kosmetyki są nie tylko wskazane i mile widziane, ale wręcz obowiązkowe. Produkty Molluscoo z wyciągiem ze śluzu ślimaka na pewno podołają tej misji.

Wpisy

Sekrety Piękna: Naturalne składniki, które warto poznać

W dzisiejszych czasach, coraz więcej z nas zwraca uwagę na składniki produktów, których używamy, i zyskuje świadomość, że naturalne składniki to klucz do zdrowej i pięknej skóry. Dziś razem odkryjmy, które naturalne cuda warto widzieć na etykiecie kosmetyków. Olej...

Wakacyjna opalenizna – jak utrzymać ją dłużej?

Wakacje to czas tak wyczekiwanych przez nas urlopów. Odpoczynek, relaks, duża ilość snu i przyjemne aktywności na świeżym powietrzu to coś, czego każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje. Musimy zresetować się i oczyścić umysł, aby móc nadal stawiać czoła wyzwaniom. I...

Wakacyjne niezbędniki

Lato przyszło do nas w tym roku wyjątkowo szybko. Za oknem piękna, słoneczna pogoda, na którą chyba nikt nie może narzekać. Wprawia nas w wakacyjny nastrój i sprawia, że trudno myśleć o czymkolwiek innym niż o wytęsknionym urlopie. I niezależnie od tego, gdzie się...

KATEGORIE