Równowaga PEH – klucz do pięknych włosów

Pielęgnacja włosów staje się coraz bardziej złożonym i skomplikowanym procesem. Kiedyś wydawało się, że wystarczy umyć kosmyki i ewentualnie nałożyć pierwszą, lepszą odżywkę. Dziś dowiadujemy się coraz więcej o samych włosach i tym, czego potrzebują. Okazuje się, że to bardziej złożony problem, którego centralnym punktem jest równowaga PEH.

Od kilku lat obserwujemy wysyp blogów, vlogów, stron i materiałów poświęconych pielęgnacji włosów. Staje się ona niemalże tajemną wiedzą, którą wiele kobiet chce posiąść. Coraz bardziej interesujemy się tematem, a włosomaniactwo to już swego rodzaju filozofia. I choć nie każdy tak interesuje się tematem i czuję potrzebę jego zgłębiania, to warto poznać kilka tajników, które mogą odmienić wasze włosy. Równowaga PEH należy do tych najistotniejszych punktów.

Równowaga PEH

No dobra, ale o co właściwie tu chodzi i co znaczy ten tajemniczy skrót? Pochodzi on od trzech słów: proteiny, emolienty, humektanty. Cała filozofia polega na tym, aby zapewnić naszym włosom perfekcyjny balans między tymi trzema substancjami. Oczywiście należy nadmienić, że każde włosy są inne i potrzebują do szczęścia czego innego, dlatego zawsze wszystko należy sprawdzać na sobie i dostosowywać do własnych potrzeb. Kluczem tu jest obserwacja.

Proteiny

Proteiny to coś jakby cegiełki naszych włosów. Nadają objętości, odbudowują drobne uszkodzenia. Ich niedobór powoduje oklapnięcie i mat, a nadmiar puch i plątanie. Są po przeciwnej stronie humektantów, dlatego też jedne drugimi równoważymy. Przykładowe substancje to: Hydrolyzed Keratin, Milk Protein, Silk, Soy Protein, Wheat Protein.

Emolienty

Emolienty z kolei tworzą na włosach powłoczkę i są odpowiedzialne za zapewnienie im miękkości, gładkości i ochrony. Przez niedobór kosmyki są suche, lekki i sianowate, a nadmiar powoduje obciążenie i przyklapnięcie. Równoważymy je pozostałymi substancjami. Emolienty są też domknięciem dla reszty składowych. Przykładowe emolienty to: oleje, woski, silikony, alkohole tłuszczowe, oleje mineralne, lanolina.

Humektanty

Humektanty to ostatnia grupa nazywana nawilżaczami. Jak łatwo można się domyśleć, są odpowiedzialne za nawilżenie. Niedobór powoduje mat i oklapnięcie, a nadmiar puszenie. Przykładowe humektanty to: Glycerin, Aloe, Panthenol, Niacynamide, Mel (miód), cukier, Urea (mocznik).

Wpadnij na www.molluscoo.pl i odkryj pielęgnację marzeń!