Podrażniona skóra – jak jej pomóc?

Z pewnością każdy z was choć raz w życiu zetknął się z tym problemem. Zaczerwieniona, zaogniona, szczypiąca czy swędząca skóra to nic miłego. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele. Ważne, aby wiedzieć, jak jej pomóc. Podrażniona skóra to przecież przyczyna dużego dyskomfortu.

Nasze ciało to niezwykle złożony organizm, którego sposób działania i funkcjonowania często pozostaje dla nas tajemnicą. Zachodzi w nim wiele procesów, a wielu reakcji nie rozumiemy i nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Podobnie podrażniona skóra może być efektem wielu różnych czynników. Może być to symptom reakcji alergicznej, nieodpowiednio dobrana pielęgnacja, mechaniczne uszkodzenia czy nawet skłonność samego typu cery. Dziś natomiast nie dociekamy przyczyn, które są naprawdę liczne i różnorodne, ale staramy się podpowiedzieć, jak można sobie pomóc.

Delikatność przede wszystkim

Podrażniona skóra jest niejako rozsierdzona, wkurzona i trzeba pomóc jej się uspokoić. Przede wszystkim więc bądźmy dla niej delikatni. Nie pocierajmy jej, nie masujmy i najlepiej za bardzo nie dotykajmy, bowiem każde zetknięcie może pogorszyć sytuację. Dobrze jest ograniczyć jakieś agresywne zabiegi, produkty i rytuały. Postawmy na bardzo delikatne oczyszczenie i ukojenie. Wiadomo, że myć skórę trzeba. Staraj się jednak robić to możliwie najdelikatniej i najmniej inwazyjnie. Używaj delikatnego środka do mycia pozbawionego silnych detergentów, zrezygnuj z mocno oczyszczających gadżetów do mycia, spłucz twarz delikatnie, używając nawet w razie potrzeby nie wody z kranu, ale filtrowanej, a na koniec osusz lekko skórę bez pocierania.

Pamiętaj o nawilżeniu

Podrażniona skóra to bardzo często jednocześnie sucha skóra. Zapewnij więc jej tak potrzebne nawilżenie i odżywienie. Używaj kosmetyków o dobrych, sprawdzonych składach, które nie mają w sobie drażniących substancji. Genialnym wyborem będą produkty Molluscoo z wyciągiem ze śluzu ślimaka, który wykazuje działanie regenerujące i kojące. Możesz też postawić na maseczkę w płachcie, która dodatkowo przyjemnie ochłodzi.

Wybieraj kojące substancje

Jest kilka substancji, które szczególnie słyną ze swojego kojącego działania. Warto ich szukać w kosmetykach, jeśli zależy ci na tym, aby uspokoić podrażnioną cerę. Są to na przykład: aloes, róża, rumianek, pantenol, alantoina, minerały czy bisabolol. Co ciekawe, alantoinę także znajdziecie w produktach Molluscoo, co sprawia, że są one wymarzonym produktem do walki z podrażnioną skórą.